אודות

מי אנחנו

צוות נשמת מעודד את תלמידותיהן לשאול ולדון בנושאים החשובים להן. המלמדים והמלמדות מהווים השראה ודמויות לחיקוי וניתן להיעזר בהם בכל עת.

ראשי המדרשה

הרבנית חנה הנקין, מייסדת וראש מדרשת נשמת

תוך מחויבות בלתי מתפשרת להלכה, הצליחה הרבנית חנה הנקין, מייסדת וראש מדרשת נשמת, לפלס דרך חדשה בלימוד התורה לנשים בדורנו. יחד עם בעלה, הפוסק הנודע, הרב יהודה הנקין, ועם הרב יעקב ורהפטיג, חידשה הרבנית חנה את כניסתן של נשים למדניות לתחום ההלכה בתור "יועצות ההלכה" הנותנות מענה הלכתי-נשי מידי שנה לעשרות אלפי פניות מהארץ ומכל העולם בנושאי טהרת המשפחה ובריאות האשה.  הכלל-ישראליות שלה, חמימותה ואהבתה הסוחפת ללימוד תורה מטביעות את חותמתן על המדרשה ועל תלמידותיה. בני הזוג הנקין עלו ארצה בשנת תשל"ב והתיישבו בבית שאן למשך כעשור, שם היתה הרבנית חנה דמות מובילה אשר שימשה בתפקידים חינוכיים מגוונים. הרבנית חנה היא בוגרת תואר ראשון ושני מישיבה-אוניברסיטה בארה"ב, אם לששה ילדים וסבתא לנכדים רבים כ"י. 

לשיעורים של  הרבנית חנה הנקין, מייסדת וראש מדרשת נשמת Email הרבנית חנה הנקין, מייסדת וראש מדרשת נשמת
הרבנית חנה הנקין, מייסדת וראש מדרשת נשמת

הרב יהודה הנקין, הסמכות ההלכתית עבור מדרשת נשמת

הרב יהודה הנקין הוא מחבר שו"ת 'בני בנים', בעל פירוש לתורה בשם 'חיבה יתירה' וכן מעל למאה מאמרים ברבעונים וכתבי עת. רבים מהשאלות ומהמאמרים עוסקים בשאלות בנות-זמננו בנושאי האשה בהלכה. הרב הנקין נולד בארה"ב ולמד במשך שש שנים עם סבו, הפוסק הנודע הגאון הרב יוסף אליהו הענקין זצ"ל, על ידו הוסמך לרבנות. בנוסף, הוא בוגר תואר ראשון ושני מאוניברסיטת קולומביה. לאחר עלייתו בשנת תשל"ב, הרב הנקין שימש רב אזורי של בקעת בית שאן. מאז הקמת המדרשה בשנת תש"ן, הרב הנקין משמש כסמכות הלכתית עבורה וכמתווה דרכה. מאז הקמת הקו הפתוח ואתרי האינטרנט של יועצות ההלכה, משמש הרב הנקין יחד עם הרב ורהפטיג כסמכות ההלכתית העומדת מאחוריהם.

לשיעורים של  הרב יהודה הנקין, הסמכות ההלכתית עבור מדרשת נשמת Email הרב יהודה הנקין, הסמכות ההלכתית עבור מדרשת נשמת
הרב יהודה הנקין, הסמכות ההלכתית עבור מדרשת נשמת

צוות המדרשה

הרב יעקב ורהפטיג, ראש תוכנית 'קרן אריאל' להכשרת יועצות הלכה

הרב יעקב ורהפטיג נולד בארה"ב ועלה לישראל בגיל חודש. הוא למד בבית הספר דוגמא בירושלים,   בנתיב מאיר ובהסדר כרם ביבנה ולאחר מכן  בכולל בישיבות הכותל וכרם ביבנה. הרב ורהפטיג לימד בעבר בכולל אוהל יעקב במושב בית מאיר למבחני הרבנות, ומלמד כבר 30 שנה בכולל בני דוד במכון אריאל, וכן יוצא לפרקים לחו"ל לבחון לבחינות לרבנות. הרב ורהפטיג חבר לרב יהודה הנקין ולרבנית חנה ע"מ להקים את תוכנית 'קרן אריאל' להכשרת יועצות הלכה בנשמת, ומאז פתיחתה, הוא משמש כראש התוכנית, וכן יחד עם הרב הנקין כמפקח ההלכתי על הקו הפתוח ואתר האינטרנט של יועצות ההלכה. כ"כ הרב ורהפטיג הוא חבר בית הדין הרבני לגיור ומשמש כרב קהילת נווה נוף  בשכונת הר-נוף. הרב ורהפטיג היה נהג טנק בצה"ל עד גיל 45. הוא נשוי לארזה, אב לחמישה וסב לשלושה עשר.

Email הרב יעקב ורהפטיג, ראש תוכנית 'קרן אריאל' להכשרת יועצות הלכה
הרב יעקב ורהפטיג, ראש תוכנית 'קרן אריאל' להכשרת יועצות הלכה

הרבנית נועה לאו, סגנית ראש המדרשה, בעלת הקתדרה ע"ש משה ושרלוט גרין ללימודי הלכה בנשמת ומרכזת תוכנית 'קרן אריאל' להכשרת יועצות הלכה

הרבנית נועה לאו נולדה בקיבוץ הדתי סעד שבנגב המערבי, שם גרה עם משפחתה שנים רבות ולימדה יהדות בבית הספר בקיבוץ. היא מלמדת בתוכנית 'קרן אריאל' להכשרת יועצות הלכה ובתוכניות שונות במדרשה. עומדת בראש הקתדרה לכבוד משה ז"ל ושרלוט גרין בהלכה בנשמת.  נועה לאו הוסמכה ליועצת הלכה בשנת תשס"ד. היא בעלת תואר במחשבת ישראל ותנ"ך מטעם אוניברסיטת בר-אילן, תעודת הוראה ותואר שני בתנ"ך.  היא מלמדת תנ"ך וגמרא בתיכון "פלך" בירושלים, מרכזת את תוכנית הכשרת יועצות ההלכה ומלמדת בה, עובדת בקו ההלכתי הפתוח ע"ש גולדה קושיצקי ועונה על שאלות רבות המגיעות אליה לביתה.  הרבנית נועה פרסמה בשנת תש"ע מאמר ב'תחומין' בנושא 'שבעה נקיים'. כיום היא מתגוררת עם משפחתה בירושלים, נשואה לרב בני לאו, אם לשישה וסבתא למספר נכדים.

לשיעורים של  הרבנית נועה לאו, סגנית ראש המדרשה, בעלת הקתדרה ע Email הרבנית נועה לאו, סגנית ראש המדרשה, בעלת הקתדרה ע
הרבנית נועה לאו, סגנית ראש המדרשה, בעלת הקתדרה ע

הרבנית רחלי שפרכר פרנקל

הרבנית רחלי שפרכר פרנקל למדה ביולוגיה ותלמוד באוניברסיטת בר-אילן. בנוסף היא למדה בתכנית ה'מתמידות' במדרשת ברוריה ובמחזור הראשון של המכון הגבוה לתלמוד של מתן. את תוכנית יועצות ההלכה 'קרן אריאל' בנשמת סיימה בשנת תשס"ד ומאז היא מלמדת הלכה וגמרא ועובדת בקו ההלכתי הפתוח ע"ש גולדה קושיצקי. רחלי מתגוררת עם משפחתה בנוף איילון.

לשיעורים של  הרבנית רחלי שפרכר פרנקל Email הרבנית רחלי שפרכר פרנקל
הרבנית רחלי שפרכר פרנקל

הרב דוד ספרלינג- ראש בית המדרש

הרב דוד ספרלינג נולד בסידני שבאוסטרליה. הוא למד מספר שנים בישיבת מכון מאיר ולאחר מכן למד יותר מעשור בישיבת 'עטרת כהנים' תחת חסותו של הרב שלמה אבינר. הרב ספרלינג קיבל סמיכה לרבנות מהרבנות הראשית לישראל ובנוסף קיבל סמיכה מהרב יהודה הנקין. הרב מלמד שנים רבות הלכה בנשמת ובמכון מאיר. הוא פרסם מגוון רחב של מאמרים הלכתיים בכתבי עת ובאינטרנט. הרב ספרלינג מתגורר בירושלים עם אשתו וילדיו. 

Video לשיעורים של  הרב דוד ספרלינג- ראש בית המדרש Email הרב דוד ספרלינג- ראש בית המדרש
הרב דוד ספרלינג- ראש בית המדרש

הרב שי נוה, ראש תוכנית שיעור א'

הרב שי נוה הוא תושב מעלה מכמש, נשוי לדגנית וב"ה אב לשבעה ילדים. את שנותיו הראשונות בילה בסבסטייה, ולאחר מכן בשבי שומרון. את ראשית דרכו עשה בישיבת ההסדר במעלות, כולל שירות בגולני. לאחר מכן למד במספר ישיבות ומסגרות קטנות. את שיטתו בלימוד ובהוראת התלמוד למד מהרב דוב ברקוביץ והרב צוריאל וינר. במקביל ללימוד הישיבתי למד הרב שי באוניברסיטה הפתוחה לתואר ראשון בפסיכולוגיה, ולאחר מכן לתואר שני, באוניברסיטה העברית ובמכון לנדר, בספרות חז"ל ובתלמוד. הרב שי הוא הר"מ של שעור א בנשמת מאז שנת תשס"ב.

לשיעורים של  הרב שי נוה, ראש תוכנית שיעור א' Email הרב שי נוה, ראש תוכנית שיעור א'
הרב שי נוה, ראש תוכנית שיעור א'

ד"ר אסתי בראל

ד"ר אסתי בראל היא בעלת תואר ראשון בניהול חינוכי ומחשבת ישראל ובעלת תואר שני ושלישי מטעם החוג לפילוסופיה יהודית באוניברסיטת בר-אילן. היא השתתפה בבית המדרש לצדק חברתי בבית מורשה ולמדה בבית מדרש לדוקטורנטיות מצטיינות במדרשה לנשים בבר אילן. בנוסף להוראה, שימשה כמדריכה מחוזית בחלמי"ש (חינוך לחיים במשפחה) מטעם משרד החינוך ורכזת התוכנית 'ניצני שלום' המעודדת סובלנות בין חברות מקוטבות בחברה. ד"ר בראל כתבה מאמרים אקדמיים וכן מספר חוברות לימוד עבור בתי ספר ממ"ד מטעם "מרכז האשה והמשפחה" במכללת תלפיות, בהן ניתן דגש מרכזי להעצמת תלמידות החמ"ד היא אם לחמישה ומתגוררת בפדואל.

Email ד
ד

הרב יהושע וייסברג, ראש תוכנית שנה בארץ

הרב יהושע וייסברג עלה לישראל בשנות השמונים המאוחרות לאחר לימודיו באוניברסיטת ווסליאן. בעשר השנים שלאחר מכן למד בישיבות אור עציון ובית מורשה. לרב וייסברג תואר שני בהיסטוריה יהודית וכתב תזה על מחשבתו הפוליטית של הרא"ש. הרב יהושע מתגורר עם משפחתו בירושלים.

 

 

בין מורי המדרשה הוותיקים:

הרב מנדל בלכמן, הרב יואל בן נון, הרב רא"ם הכהן, הרב חיים נבון וד"ר קרן קירשנבום.  

Email הרב יהושע וייסברג, ראש תוכנית שנה בארץ
הרב יהושע וייסברג, ראש תוכנית שנה בארץ